Biuro architektoniczne czy gotowy projekt? Budowa domu w Warszawie

0
580
Biuro architektoniczne czy gotowy projekt? Budowa domu w Warszawie

Dom to marzenie milionów Polaków. Często na jego budowę odkładamy całe życie lub jesteśmy gotowi starać się o pokaźne pożyczki. Kiedy uda nam się zebrać odpowiednie środki do stworzenia naszych czterech kątów, zastanawiamy się, czy gotowy projekt spełni nasze wymagania, czy może lepiej jest udać się do architekta. W dużych miastach takich jak Warszawa odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista.

Gotowy Projekt

Gotowy projekt posiada szereg zalet. Jeśli nasz dom będzie się znajdował na terenie Warszawy, to sam koszt działki może skazać nas na niebotyczne koszty. W celu oszczędzenia pieniędzy warto jest więc kupić gotowy projekt domu. W takiej sytuacji jesteśmy w stanie od początku kontrolować cenę wykonania. Możemy wybrać projekt, który jest dla nas dostępny cenowo, a z powodu dużej różnorodności na rynku, na pewno zadowoli nas pod kątem estetycznym. Oszczędzone pieniądze będziemy mogli zainwestować w ekipę, która zadba o jakościowe wykończenie. Projekt z katalogu to nie tylko oszczędzone środki finansowe, ale też czas, który musielibyśmy poświęcić na konsultacje z projektantem oraz możliwe błędy, które powstałyby w trakcie przygotowywania projektu na gorąco.

Biuro Architektoniczne

Biuro architektoniczne sprawdzi się dobrze w przypadku osób dysponujących większym kapitałem, które mogą pozwolić sobie na dodatkowy wydatek w postaci spotkań z architektem i tworzenia nowego projektu. W tym wypadku najrozsądniej jest szukać pomocy w renomowanych biurach, które postawią na jakość. Może się bowiem okazać, że finalny produkt będzie droższy, lecz nie lepszy od sprawdzonego projektu z katalogu. Zaletą unikalnego projektu przygotowanego specjalnie dla nas jest świadomość, że jesteśmy jedynymi posiadaczami domu w tym konkretnym stylu. Architekt zauważy też rzeczy, których nie da się przewidzieć gotowym projektem np. jak rozmieszczenie okien i ścian gra z padającym w konkretnym miejscu słońcem, czy też jakie kolory domu będą pasowały do jego otoczenia. Zdarza się jednak, że czas poświęcony na konsultacje z jednym architektem nie poskutkuje stworzeniem zadowalającego projektu, co wiąże się po raz kolejny z kosztami oraz czasem.

Podsumowanie

Budowa domu w Warszawie to duży wydatek, z którego powodu często sięgamy po tańsze rozwiązania takie jak gotowy projekt domu. Taki projekt pozwoli nam oszczędzić pieniądze oraz czas na kontakt z architektem i wprowadzanie poprawek. Zminimalizuje też ryzyko błędu w przypadku projektu, który jest unikalny i nie został wcześniej potwierdzony odpowiednim wykonaniem. Wizyta w biurze architektonicznym może okazać się natomiast świetnym wyborem dla osób posiadających większy budżet, które nie muszą z góry zakładać, ile wyniesie ich cena finalnego produktu. Architekt dostosuje projekt do otoczenia i szczególnych potrzeb klienta, ale wybierze też rozwiązania, które mogą okazać się dużo droższe niż w projektach z katalogu. W przypadku katalogu możemy od początku być pewni ceny, która zapewni nam względny komfort w trakcie powstawania domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here