Zalety paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu lub firmy

0
659
Zalety paneli fotowoltaicznych dla Twojego domu lub firmy

Fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii. Panele słoneczne najczęściej znajdują się na dachach, ale można je również zainstalować na ziemi lub na specjalnych konstrukcjach. Przy doborze odpowiedniego miejsca pomoże firma Progres: Fotowoltaika Rybnik.

Panele fotowoltaiczne zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną. Proces ten nazywa się konwersją fotowoltaiczną. Zachodzi on w półprzewodnikach wewnątrz panelu zwanymi ogniwami fotowoltaicznymi. Kiedy światło słoneczne pada na ogniwa, znajdujące się w nich elektrony zaczynają się poruszać i generują prąd elektryczny. Następnie prąd ten jest przesyłany przewodami do falownika, który przekształca go w prąd przemienny. Ten rodzaj prądu o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz możemy wykorzystywać w naszych domach i zakładach pracy.

Zalety systemów fotowoltaicznych

Panele słoneczne to świetny sposób na wytwarzanie własnej energii i zmniejszenie zależności gospodarki od paliw kopalnych.

Panele słoneczne mają wiele zalet, w tym:

  • Wytwarzają czystszą energii, w porównaniu do procesu pozyskania i spalania paliw kopalnianych;
  • Dzięki fotowoltaice zyskujemy sporą oszczędność przez kolejne lata (co najmniej 30 lat);
  • Są łatwe w utrzymaniu i wymagają bardzo niewielkiej konserwacji;
  • System paneli słonecznych można łatwo zintegrować z architekturą elektryczną Twojego domu lub firmy;
  • Mogą być wykorzystywane z innymi formami energii odnawialnej, takimi jak wiatr, energia wodna lub energia pływów i prądów morskich.
  • Energii ze słońca nie zabraknie nigdy tak, jak w przypadku paliw kopalnianych.
  • Są ciche, proces wytwarzania prądu przez panele jest bezgłośny, co jest znaczącym plusem w porównaniu do np. turbin wiatrowych.

Główne wady systemów fotowoltaicznych

Panele słoneczne są bardzo skuteczne w przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną. Podczas gdy początkowy koszt instalacji jest wysoki, koszt energii elektrycznej wytwarzanej przez ogniwa fotowoltaiczne jest znacznie niższy, niż w przypadku innych źródeł energii. Istnieje jednak kilka wad fotowoltaicznych paneli słonecznych, które sprawiają, że są one mniej atrakcyjne dla niektórych osób.

Jedną z tych wad jest to, że potrzebujemy odpowiedniego miejsca do instalacji systemu paneli słonecznych. Musi to być konstrukcja o odpowiednim nachyleniu i całkowicie niezacieniona. Nawet niewielki cień potrafi mocno wpłynąć na ilość wytwarzanego przez instalację prądu. Ponadto nie są tak wydajne w pochmurne i w miesiące zimowe.

Podsumowując: czy warto zainstalować panele słoneczne?

Jeszcze do niedawna powszechnie sądzono, że systemy fotowoltaiczne są drogie i nie nadają się do zasilenia energią elektryczna domów rodzinnych. Jednak aktualnie znacznie poprawiła się technologia i jakości wykonania paneli słonecznych. Ten fakt powoduję, że inwestycja w pozyskiwanie energii elektryczne ze słońca może szybko się zwrócić i przynieść długoterminowe oszczędności. Z tych powodów coraz więcej domostw i firm decyduję się na fotowoltaikę. Prawidłowy montaż w odpowiednim miejscu niweluje wady systemów fotowoltaicznych, Dodatkowo użycie dobrej jakości paneli spowoduję, że wytwarzanie energii elektrycznej ze Słońca stanie się wyjątkowo korzystne. Aby zmaksymalizować korzyści płynące z użykownia fotowoltaiki, warto zlecić instalację systemu profesjonalniej firmie. Czytelnikom ze Śląska polecamy skorzystanie z usług: Panele słoneczne Śląskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here