Podgrzewacze wody i panele fotowoltaiczne. Tanio i ekologicznie!

0
701
Podgrzewacze wody i panele fotowoltaiczne. Tanio i ekologicznie!

Przepływowe podgrzewacze wody dają wysoki komfort użytkowania. Są bezobsługowe, tanie w inwestycji i eksploatacji, a na dodatek ekologiczne. Ponadto, doskonale współdziałają w fotowoltaiką. Co jeszcze warto wiedzieć o elektrycznych ogrzewaczach wody?

Sposobów na uzyskanie ciepłej wody użytkowej jest kilka, jednak zdarza się, że nie są one dostępne. Budynek może nie mieć dostępu do miejskiej sieci grzewczej lub przyłącza gazowego, a wtedy ciepła woda stanowi nie lada wyzwanie. Najczęściej zdarza się to np. w kamieniach czy domkach letniskowych oraz altankach na działkach. Co wtedy zrobić? Świetnym rozwiązaniem są właśnie ogrzewacze przepływowe.

Podgrzewacz przepływowy – co to jest i jak działa?

Podgrzewacz przepływowy nieco różni się od popularnego ogrzewacza pojemnościowego. W przeciwieństwie do zbiornikowego nie zabiera dużo miejsca i nie powoduje strat energii, ponieważ nie podgrzewa wody w zbiorniku, gdy np. wychodzimy do pracy i z niej nie korzystamy. Elektryczny ogrzewacz wody działa jedynie w momencie odkręcenia kranu! To sprawia, że jest ekonomiczny i ekologiczny.

Urządzenia te są nieduże, estetyczne i mogą wisieć np. pod umywalką, nad nią lub obok prysznica. Ponadto, umożliwiają jednoczesne korzystanie z ciepłej wody przez kilka osób.

Wyróżniamy podgrzewacze jedno i wielopunktowe. Pierwsze z nich mają moc od 3,5 kW do 6 kW i podgrzewają wodę do jednego kranu. Najczęściej używane są przy aneksach kuchennych. Z kolei wielopunktowe mają większą moc – z reguły od ok. 9, 12 do 24 kW i mogą z powodzeniem podgrzewać wodę w dwóch punktach jednocześnie, np. pod prysznicem i w umywalce.

O czym warto pamiętać kupując ogrzewacz przepływowy? Przede wszystkim o tym, że do jego pracy niezbędne jest odpowiednio wysokie ciśnienie wody w instalacji. O czym z kolei pamiętać przy montażu? Że im bliżej kranu tym lepiej. Mniejsza odległość minimalizuje utratę ciepła wody w rurach.

Elektryczne ogrzewacze wody a fotowoltaika

Ekologia to aspekt, który coraz częściej jest brany pod uwagę przez inwestorów. Panele fotowoltaiczne nie są już rzadkością – wprost przeciwnie, możemy zobaczyć je na dachach wielu domów. Choć elektryczne podgrzewacze same w sobie są ekologiczne, mogą być jeszcze bardziej przyjazne środowisku i… domowym finansom!

Wszystko za sprawą możliwości współdziałania z fotowoltaiką. Często zdarza się, że panele produkują nadmiar energii elektrycznej. Tę nadwyżkę można spożytkować właśnie na zasilanie podgrzewacza. To sprawia, że – jeśli dodamy do tego niski koszt inwestycji ogrzewacza przepływowego – uzyskiwanie c.w.u. w taki sposób może być niemal bezkosztowe! Przepływowe ogrzewacze wody znajdziesz na dafi.pl/przeplywowe-podgrzewacze-wody-dafi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here