Przy budowie instalacji telekomunikacyjnej bazującej na kablach światłowodowych lub dowolnie innych należy uwzględnić pewną rezerwę umożliwiającą wykonanie późniejszej rozbudowy instalacji, przeprowadzenie jej szybkiej modernizacji lub naprawy. Dlatego w profesjonalnych instalacjach zwykle pozostawia się rezerwę kabla. Do jego przechowywania wykorzystuje się specjalne zasobniki telekomunikacyjne, których zabezpieczają kabel i zapewniają do niego łatwy dostęp.
Rodzaje zasobników telekomunikacyjnych
Dawniej do przechowywania rezerwy kabli wykorzystywano zasobniki betonowe. Tego typu akcesoria były ciężkie i nieporęczne. Współcześnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się kompaktowe zasobniki telekomunikacyjne wykonane z lekkich, ale wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak HDPE. Nowoczesny zasobnik telekomunikacyjny na zapas światłowodu jest nie tylko niewielki i lekki, ale także wykonany w technologii gwarantującej wysoki poziom szczelności. To element przystosowany do ochrony mufy złączowej oraz zabezpieczenia zapasu kabla światłowodowego układanego w rurociągu kablowym. W sprzedaży znajdziesz zasobniki o zróżnicowanej konstrukcji i pojemności, również w formie studzienek do mikrokanalizacji, czyli specjalnego miejsca zabezpieczającego przyłącza kablowe.
Kiedy warto stosować zasobniki komunikacyjne?
W związku z podstawowym przeznaczeniem każdy zasobnik telekomunikacyjny służy bezpiecznemu przechowywaniu zapasu kabla, co może okazać się przydatne w momencie wystąpienia awarii lub chęci rozbudowy istniejącej instalacji. Wykonane z tworzyw sztucznych lub tradycyjne, betonowe zasobniki komunikacyjne stosowane są jako element ciągów technicznych w rurociągach kablowych, przede wszystkim w miejscach wyprowadzenia instalacji. Przydają się głównie tam, gdzie ryzyko wystąpienia awarii światłowodu jest potencjalnie wysokie oraz tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo szybkiej rozbudowy sieci. Dzięki zastosowaniu zasobnika na zapasowy kabel światłowodowy nie trzeba później modyfikować rurociągów, by rozbudować instalację lub ją naprawić.
Betonowych lub cieszących się większą popularnością, plastikowych, lekkich i trwałych zasobników telekomunikacyjnych na zapas kabla światłowodowego używa się w wielu instalacjach, w budynkach mieszkalnych i użytkowych, w celu zabezpieczenia mufy złączowej i zapasu kabla układanego w rurociągu kablowym. Dzięki zbiornikowi w przypadku awarii lub chęci rozbudowy instalacji użytkownik ma od razu dostęp do kabla i nie musi ingerować w konstrukcję kablowego rurociągu.