Jak urządzić kuchnię?

0
432
Jak urządzić kuchnię?

Jakimi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć wygodną kuchnię?

Open space czy kuchnia tradycyjna?

Jeśli lubimy gotować na co dzień dobrze jest mieć użyteczną kuchnię. Czy tego typu przestrzeń powinna być mała czy raczej duża? Może inne elementy określają jej funkcjonalność, a co za tym idzie wpływa na wygodę podczas pracy w kuchni? Z całą pewnością istnieją fundamentalne zasady, których trzeba się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Od czego zacząć? Najpierw trzeba rozważyć, czy lepszą opcją jest aneks kuchenny, czy raczej kuchnia zamknięta.

Każda z opcji, ma różne wady i zalety. To, jaki rodzaj kuchni zaprojektujemy zależy od naszych potrzeb. Współcześnie coraz rzadziej decydujemy się na kuchnię tradycyjną. Chociaż, w starym budownictwie to właśnie z takim projektem się spotykamy. Kuchnia niezależna koniecznie powinna być duża, bo w przeciwnym razie będzie ciasna. Przeważnie nie zawsze mamy wpływ na metraż. Wówczas alternatywą będzie open space. To rozwiązanie daje nam sposobność bycia razem w czasie gotowania potraw. Urządzanie kuchni zamkniętej wydaje się lepsze dla osób, które interesują się pieczeniem ciast, bo lubią się tak wyciszyć.

Jakie są najważniejsze plusy aneksu kuchennego?

Po pierwsze wizualnie powiększa wnętrz oraz wyróżnia ją lepsza użyteczność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia zamknięta z kolei cechuje się większą swobodą aranżacyjną pozostałych pokoi, a także zabezpiecza przed zapachami. Do wad należy warunek większej powierzchni.

Jaki układ zabudowy kuchennej zaplanować?

Kolejnym krokiem będzie zaplanowanie rozkładu szafek kuchennych i sprzętów AGD. Kierujmy się tu zasadami ergonomii, które ułatwią zaprojektować wnętrze wygodne i funkcjonalne. Perspektywa ustawienia mebli zależy od metrażu i kształtu wnętrza. Istotne są również okna i drzwi. Decydując się na układ zabudowy, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki to lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zagwarantuje owocną i szybką pracą.

Rozkład na planie litery U czy raczej projekt jednorzędowy?

Sprawdzonych jest kilka rozwiązań architektonicznych, które możemy wybrać do naszego domu uwzględniając pewne ograniczenia. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, lepiej będzie zdecydować się na tę drugą opcję, czyli aneks kuchenny. Szkoda, że taki układ nie należy do zbyt wygodnych. Znacznie lepsze rozwiązanie przedstawia układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można umieścić zlew i kuchenkę, co znacznie zwiększy ergonomię.

Jeśli wybierzemy urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, osiągniemy lepszą użyteczność. Gwarantuje on świetną komunikację i dobrze się sprawdza również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo łatwo daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na dużej przestrzeni kuchennej, najlepiej urządzić ją w układzie litery L, G lub U.

Więcej informacja znajdziesz na stronie: https://cowkuchni.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here