Czym jest perlit i gdzie się go stosuje?

0
712
Czym jest perlit i gdzie się go stosuje?

Podłoże do uprawy roślin to ważny komponent, który nie tylko stabilizuje roślinę, ale też dba o odpowiednie środowisko do rozwoju korzeni. Wśród popularnych podłoży wyróżnia się mieszanki ziemi i materiałów, które zmieniają właściwości oraz strukturę gleby. Do jednych z popularniejszych składników ziemi dla kwiatów należy perlit. Jego unikalne cechy sprawiają, że staje się on niezastąpiony w uprawie niektórych roślin. Czym charakteryzuje się perlit ogrodniczy i jakie ma zastosowanie?

Perlit — właściwości i wygląd podłoża

Najważniejszą cechą perlitu ogrodniczego jest jego chemiczna obojętność. Mówi się, że to składnik inertny. Nie zmienia on odczynu ziemi ogrodniczej ani nie wpływa w żadnym stopniu na przyswajalność i dostępność pierwiastków. Perlit jest niezwykle lekki, przez co doskonale sprawdzi się w uprawie roślin, które wrażliwe są na nadmiar wody i preferują gleby lekkie i przepuszczalne o dużej zawartości tlenu. Jego dodatek zmienia ciężkie podłoża w lekkie, dlatego jest powszechnie stosowany zarówno w uprawie profesjonalnej, jak i w domowej.

Perlit ogrodniczy jest biały, wyglądem przypomina nieco niekształtny, pokruszony styropian, to jednak minerał kwarcowy wulkanicznego pochodzenia. Proces powstawania perlitu wpływa na jego właściwości. Wysoka temperatura podczas wypiekania powoduje wyparowanie wody. Ten biały dodatek do podłoża jest wolny od patogenów. A jego porowata struktura zapewnia świetne warunki dla rozwoju korzeni — dotlenia je i chroni przed nadmiarem wody.

Gdzie stosuje się perlit?

Perlit ogrodniczy jest absolutną podstawą w mieszankach podłoża do roślin podatnych na gnicie korzeni w przypadku zastoju wody. Z tego względu jest składnikiem ziemni do sukulentów, polecany jest również do uprawy zamiokulkasów i wężownic. To cenny dodatek do ziemi kwiatowej, w której rosną egzotyczne pnącza, takie jak monstery i filodendrony.

Perlit pozbawiony jest wody, ale bardzo dobrze ją wiąże i powoli uwalnia w razie potrzeby. Podłoże z dodatkiem perlitu ogrodniczego wysycha nieco wolniej, a nadmiar wody spływa do podstawki i nie zalega w strefie korzeniowej. Takie właściwości minerału chronią korzenie przed gniciem oraz przed powstawaniem chorób grzybowych.

Minerał wulkaniczny, jakim jest perlit ogrodniczy, to również znakomite podłoże dla hodowców, którzy rozmnażają wegetatywnie (za pomocą sadzonek) rośliny. Sterylne podłoże zapewnia stabilizacje sadzonkom oraz zabezpiecza je przed rozwojem chorób. Jest też przewiewne, dlatego do rozwijających się korzonków trafia optymalna ilość tlenu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here