Materace do łóżek – jak dobrać je we właściwy sposób?

0
555
Materace do łóżek - jak dobrać je we właściwy sposób?

Dobry sen jest niezwykle istotny dla zdrowia człowieka, dlatego zapewnienie warunków, umożliwiających właściwy wypoczynek każdej nocy, ma dla wielu osób kluczowe znaczenie. Materace do łóżek są jednym z ważniejszych elementów, które należy uwzględnić przy tworzeniu miejsca, przeznaczonego do spania. W jaki sposób dobrać najwłaściwszy ich typ?

Materace do łóżka – najpopularniejsze typy

Wśród materaców do łóżka, dostępnych powszechnie w handlu, można wyróżnić kilka podstawowych typów. Najpopularniejsze są obecnie modele, w których podstawowym elementem, zapewniającym elastyczność, są odpowiednio skonstruowane sprężyny. W materacach tego typu, zwanych najczęściej bonelowymi lub sprężynowymi, ważnym elementem jest też warstwa bliska powierzchni. O ile w przeszłości zwykle była ona wykonana z pianki, obecnie standardowo używa się do jej stworzenia włókna kokosowego lub trawy morskiej.

Nieco rzadziej spotykane są materace do łóżek, których konstrukcja oparta jest o odizolowane od siebie kieszenie, zawierające sprężyny w swoim wnętrzu. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest zapewnienie znacznie wyższej elastyczności powierzchni i jej dopasowania do ciała w trakcie snu lub odpoczynku. Gwarantuje to użytkownikowi wysoki komfort. Warto też wspomnieć o materacach piankowych, które zapewniają idealne podparcie dla kręgosłupa.

Jak wybrać właściwie materac do łóżka?

Wybierając materace do łóżek należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich twardość – chociaż warto przy tym uwzględnić wagę użytkowników, należy brać też pod uwagę ich subiektywne wrażenia. Ważna jest również elastyczność oraz podparcie powierzchni materaca: wykorzystanie w jego górnej warstwie włókien kokosowych zdecydowanie zmniejsza odczucie miękkości. Parametr ten należy również dostosować do wieku użytkownika – w przypadku osób starszych lepiej sprawdzają się zwykle produkty o niskiej twardości.

Ważną kwestią jest też zastosowanie materaców do łóżka o odpowiedniej grubości. Również w tym wypadku konieczne jest przede wszystkim dopasowanie produktu do masy osoby, która będzie na nim spała. Przy większej wadze użytkownika zaleca się zwykle używanie materaców o dużej grubości, podczas gdy dla osób o niewielkiej masie ciała dobrym wyborem będą stosunkowo cienkie wyroby z tej grupy asortymentowej.
W przypadku łóżka podwójnego należy też uwzględnić wagę każdej z osób, które w nim śpią. Przy dużych dysproporcjach masy warto niekiedy zastosować dwa odrębne materace, dostosowane do warunków fizycznych poszczególnych użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here