Zakup dwupoziomowego mieszkania, lokum z antresolą lub domu piętrowego wymaga dodatkowej inwestycji w schody. W przypadku budowy domu, jeśli jest to zgodnie z projektem, można od razu wylać schody betonowe. W mieszkaniach dwupoziomowych i z antresolą nie jest to praktykowane. Zamiennikiem są schody zaprojektowane, wykonane i zamontowane przez stolarza lub schody modułowe przeznaczone do samodzielnego montażu.
Co to są schody modułowe?
Osoby szukające oszczędności często wybierają schody systemowe, które w prosty sposób można dostosować do charakterystyki technicznej niemal każdego pomieszczenia. To schody składające się z gotowych elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu. Najczęściej są to schody metalowe uzupełnione o drewniane stopnie, niekiedy z dodatkowymi akcesoriami w postaci dopasowanych barierek i poręczy. Schody modułowe zapewniają wiele opcji montażu. Mogą pełnić funkcję schodów prostych lub zabiegowych, pozbawionych charakterystycznej platformy instalowanej w miejscu zmiany kierunku biegu schodów, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Uniwersalna konstrukcja tego typu schodów ma niebagatelny wpływ na cenę. To konstrukcje znacząco tańsze od schodów wykonanych na zamówienie, przygotowywanych przez stolarza pod potrzeby konkretnego wnętrza.
Zalety schodów do samodzielnego montażu
Pomijając cenę, która jest znacząco niższa niż w przypadku schodów drewnianych na zamówienie, schody modułowe są również znacznie łatwiejsze w montażu. Zgodnie z instrukcją producenta tego typu konstrukcje można bez większych problemów złożyć samodzielnie. Wystarczą podstawowe narzędzia i odrobina cierpliwości. Niewątpliwą zaletą schodów modułowych jest również ich duża uniwersalność. Takie schody można w prosty sposób dopasować do niemal każdego wnętrza. Nadają się do budowy schodów prostych i zabiegowych, lewo- i prawoskrętnych, wysokich i niskich, z różną liczbą stopni, z poręczami i barierką zabezpieczającą wejście na schody na drugim poziomie mieszkania lub domu. Ze względu na ażurową konstrukcję modułowe wersje schodów są również dość lekkie. Nie zamykają przestrzeni i tym samym doskonale sprawdzają się w mniejszych wnętrzach.
Montaż uniwersalnych schodów systemowych w szczególności polecany jest osobom, które chcą zaoszczędzić na budowie tego typu konstrukcji, które szukają schodów stosunkowo prostych, ażurowych, z drewnianymi stopniami, metalowymi barierkami i poręczami. Takie schody są dobrym wyborem do małych mieszkań z antresolą, a także do apartamentów i domów dwupoziomowych, w których nie zdecydowano się na schody z betonu.